TYDZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ - projekt edukacyjny

Cele projektu:

- budzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów ortografią,

- opanowanie zasad ortograficznych i właściwe ich stosowanie w pisowni,

- wykształcenie spostrzegawczości ortograficznej

- uświadomienie uczniom konieczności nauki ortografii i przestrzegania zasad ortograficznych.

- rozwijanie czujności ortograficznej (zapobieganie błędom w zapisie wyrazów),

- kształcenie analizy wzrokowo - słuchowej wyrazów,

- rozwijanie różnych form aktywności uczniów,

- łączenie nauki z zabawą,

Grupa docelowa:

Uczniowie klas 4-8

Termin realizacji:

16.04-19.04

Harmonogram działań:

KLASY 4 –Ortograficzna tabliczka mnożenia i dzielenia –16.04 6 godzina lekcyjna w bibliotece- wyłonienie mistrza

KLASY 5 –Ortograficzna misja poszukiwawcza -15.04 o 11.20 szukamy schowanych na terenie budynku szkolnego kolorowych karteczek z wyrazami z lukami ortograficznymi do uzupełnienia- wyłonienie ortograficznego poszukiwacza.

KLASY 6- Zagadkowo ortograficzne -17.04 o 11.20 szukamy schowanych na terenie budynku szkolnego zagadek ortograficznych ,zapisujemy poprawnie odpowiedź –wyłonienie detektywa ortograficznego

KLASA 7 i 8 Ortograficzna rebusomania- 18.04 . Poprawne zapisanie wyrazów , które ukryły się w rebusie. Zadania polegają na rozwiązaniu rebusa. Jednak w odróżnieniu od zwykłych rebusów, funkcje obrazków pełnią litery, a uzupełnienie ich przyimkami doprowadza do odpowiedzi. Należy dostrzec wzajemne usytuowanie liter i zastosować odpowiedni przyimek. W ćwiczeniach zostały użyte przyimki na, nad, po, pod, przed, w, z, za.

POSUMOWANIE:

W klasach czwartych mistrzem ORTOGRAFICZNEJ TABLICZKI MNOŻENIA I DZIELENIA został Michał Mojsiejuk. Na drugiej pozycji uplasowała się Wiktoria Halik. ORTOGRAFICZNYM POSZUKIWACZEM  klas 5 została Milena Wróbel. Tytuł ORTOGRAFICZNEGO DETEKTYWA  klas szóstych zdobyła Oktawia Okarmus. Natomiast MISTRZEM ORTOGRAFICZNEJ REBUSOMANII klas 7 i 8 została Patrycja Drobniecka .

Uczniowie otrzymali uwagi dodatnie, oceny celujące z języka polskiego, nagrody rzeczowe i dyplomy a przede wszystkim poszerzyli wiedzę  ortograficzną.

Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zabaw, konkursów organizowanych przez szkolną bibliotekę.

Autor: Ewa Grobelna