Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela , a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.

Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995roku.

W naszej szkole nie zapomnieliśmy o tej ważnej dacie w kalendarzu, uczniowie mieli okazję podczas zajęć w świetlicy szkolnej porozmawiać o swoich preferencjach czytelniczych, opowiedzieć o swoich ulubionych bohaterach książkowych i o tym dlaczego lubią i dlaczego nie lubią czytać książek.

Dzieci miały okazję narysować swojego ulubionego bohatera z bajki a także uzupełnić Raport Czytelniczy, w którym trzeba było wykazać się dokładną znajomością czytanej książki, czyli np.: trzeba było napisać kto ilustrował daną książkę, wymienić ulubiony fragment książki i napisać własną ocenę książki. Zajęcia motywują do tego, aby nieustannie zachęcać młodych czytelników do zainteresowania książką i do czytania nie tylko w Dniu Książki.

Autor: Marzena Antosz