Dzień Ziemi 2024

W roku 2024 obchody Dzień Ziemi 2024 odbywają się pod hasłem Planet vs. Plastics organizatorzy chcą zwrócić uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety. Działacze z EARTHDAY.ORG żądają zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku.

Hasło na Dzień Ziemi 2024 koncentruje się na szkodliwości tworzyw sztucznych.

Organizator podkreśla, że:

· tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla ludzkości i wszystkich żywych stworzeń, zakłócając równowagę życia na Ziemi,

· należy szybko wycofać wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne, pilnie nalegać na przyjęcie Traktatu ONZ w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i wezwać do położenia kresu szybkiej modzie,

· należy inwestować w innowacyjne technologie i materiały, aby budować świat wolny od plastiku.

W naszej szkole obchody rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu warsztatami prowadzonymi przez ZOM Świdnica n/t segregacji odpadów. Klasy piąte i szóste wzięły udział w konkursie Escape Room -Na ratunek Ziemi. 22 kwietnia odbył się również pokaz mody ekologicznej zorganizowany przez samorząd uczniowski. W poniedziałkowy poranek uczniowie wzięli udział w konkursie polegającym na odnalezieniu ukrytych w szkole zagadek dotyczących naszej planety.

Autor: Jolanta Sołtys