Majowe Święta – konkurs wiedzy dla klas 6

Pierwsze dni maja to dla wielu z nas  czas wypoczynku i majówek. Ale początek maja to również dni szczególnie ważne dla historii Polski i Świata.

1 Maja jest Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, ustanowiony w 1890 r. na pamiątkę protestu robotników z Chicago z 1886 r. krwawo stłumionego przez Policję. 1 Maja w Polsce został ustanowiony świętem w 1950 r.

2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto zostało ustanowione 20 lutego 2004 r. nowelizacją do ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. W swym założeniu święto ma na celu uczczenie naszych symboli narodowych - głównie Flagi. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

3 Maja – to jedno z najbardziej znanych świąt państwowych, obchodzone dla upamiętnienia uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji z 1791 r. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z  przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Ustanowiony świętem w 1919 i w 1990 roku.

W naszej szkole obchody Świąt Majowych odbyły się w piątek. Każda klasa udekorowała drzwi swojego gabinetu w barwach biało- czerwonych. Społeczność szkolna podkreśliła ten szczególny dzień odświętnym strojem z elementami barw narodowych. Natomiast klasy szóste w zorganizowanym dla nich konkursie wiedzy, popisały się znajomością tematyki związanej z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, prac Sejmu Wielkiego, okolicznościami powstania hymnu państwowego, znaczenia i symboliki barw narodowych oraz godła Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo klasy 6a i 6c, natomiast drugim miejscem podzieliły się po równo klasy 6b i 6d. Uczestnikom serdecznie gratulujemy ! Życzmy wszystkim radosnego majowego świętowania .

Autor: Marek Kozieł, Alicja Pindel, Anna Bardzińska