Ekologiczne pierwszaki.

16 września  uczniowie klasy 1a  zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci ochoczo przystąpiły do porządkowania terenu w okolicy lasu.  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pierwszoklasistów akcja przebiegła szybko i sprawnie. Jaworzyński Zielony Patrol  spisał się na medal.  Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał dzieciom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

Podczas spaceru po lesie uczniowie mieli też możliwość obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Z dużą ciekawością przyglądali się między innymi napotkanym grzybom. Były to jednak grzyby niejadalne i trujące.  Natomiast  po powrocie do klasy czekała na nich niespodzianka – grzyby jadalne; maślaki, borowiki, podgrzybki, kurki, rydze, koźlarze i kanie.

Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna   zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

Piątkowe zajęcia w terenie dostarczyły dzieciom wiele radości.

Autor: Anna Michalska