Warszaty pt.: Oswoić niepełnosprawność

27 września odbyły się w naszej szkole niezwykle ważne z punktu widzenia integracji społecznej warsztaty pod nazwą; „ Oswoić niepełnosprawność”, które przeprowadziła Pani Agat Roczniak z Fundacji Diversum.

Głównym celem spotkania było przekazanie wiedzy o tym czym jest niepełnosprawność, oswojenie z niepełnosprawnością, uwrażliwienie na los słabszych rówieśników, przełamanie barier i lęków wobec osób niepełnosprawnych.

Uczniowie dowiedzieli się jakie są różnice pomiędzy niepełnosprawnościami. Zdobyli wiedzę, że każdy może mieć inne, szczególne potrzeby.

Przy wykorzystaniu różnorodnych rekwizytów Pani Agata zaangażowała dzieci, by mogły „poczuć” jak to jest mieć inne potrzeby (dzieci usiadły na wózek ;miały zasłonięte oczy i za pomocą zmysłu dotyku rozpoznawały kształty oraz zapachy;miały wyciszone dźwięki i musiały być bardziej skupione aby wsłuchać się w odgłosy i wykonywały czynności przy użyciu tylko jednej ręki). W ten sposób rozwijały swój poziom empatii i zaspokoiły ciekawość.

Podczas warsztatów została poruszona również kwestia przestrzeni architektonicznej, z której korzystają osoby z niepełnosprawnością, aby dzieci zrozumiały różnorodne potrzeby.

Kluczowe informacje jakie zostały przekazane dzieciom związane były ze znakami informacyjnymi dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami oraz znaki drogowe, jak je odczytywać i dlaczego należy je przestrzegać.

Jesteśmy przekonani, że warsztaty przyczyniły się do wzmocnienia u naszych uczniów takich wartości jak szacunek, wrażliwość i empatia względem osób z niepełnosprawnością.

Serdeczne podziękowania składamy dla Fundacji Z innej Bajki za zorganizowanie warsztatów.

Autor: Magdalena Mision