DZIEŃ WODY

Każdego roku w dniu 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia tego święta był fakt, że niemal miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Akcja ta, ma zwrócić naszą uwagę na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i co za tym idzie konieczność dbania o nie.

Aby zaakcentować ten dzień uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich przyszli w poniedziałek do szkoły ubrani na niebiesko. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne „Oszczędzanie wody to za mało”, „Woda nie tylko w kranie”. Dzieci poznały właściwości wody, sposoby jej oszczędzania, ochrony i oczyszczania, rozmawiały o krążeniu wody w przyrodzie. Wykonały ciekawe i kolorowe prace plastyczne, które można podziwiać na szkolnej wystawie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z wodą m.in. „Chodząca woda”, „Gęstość i pływalność”, „Magiczne napięcie powierzchniowe”, „Woda, która się nie rozlewa” . Wśród uczniów rozlosowano drobne upoimnki.

Dzień był niezwykły i wyjątkowy. Przypomniał nam wszystkim o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone. Zależymy od wody, woda zależy od nas.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Autor: Anna Michalska